Wyższe kary za brak OC w 2019 roku

 

Za brak OC w roku 2019 zapłacimy więcej. Podwyżki są nieuniknione, wynika to z faktu iż w roku 2019 planowana jest również podwyżka płacy minimalnej. Podrożeją nie tylko opłaty za media i koszty życia, ale również kary za brak OC pojazdu.

 

 

Jak wyliczane są kary za brak OC?

 

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja, która zapewnia wypłatę świadczeń poszkodowanym kierowcom, których sprawcy nie posiadali ważnej polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Ta sama instytucja również nakłada kary za brak OC. Wysokość kar, tryb ich nakładania, oraz dochodzenia są określone przez przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Kary za brak OC uzależnione są ściśle od wysokości płacy minimalnej i są uzależnione od dwóch składowych:

a) Rodzaj pojazdu:

  • samochody osobowe – kara za brak OC wynosi równowartość 2-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  • samochody ciężarowe, ciągniki siodłowe i autobusy – kara za brak OC wynosi równowartość 3-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  • pozostałe pojazdy – kara za brak OC wynosi równowartość 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę,

 

b) Okres braku ochrony:

  • do 3 dni – 20% opłaty karnej wymienionej powyżej,
  • od 4 do 14 dni – 50% opłaty karnej wymienionej powyżej,
  • powyżej 14 dni – 100% opłaty karnej wymienionej powyżej

 

 

Jakie kary za brak OC zapłacimy w 2019 roku?

 

Podsumowaliśmy prognozę kar zgodnie z planowanymi podwyżkami płacy minimalnej. Wyglądają one następująco:

Wyższe kary za brak OC aż o 31%!

 

Pokusiliśmy się o szybką analizę podwyżek kar za brak OC na przełomie ostatnich 5 lat. To w tych latach obserwujemy największe i najbardziej regularne podwyżki płacy minimalnej, a więc i kar. Obecne kary za brak OC są wyższe średnio o 31% niż miało to miejsce w roku 2013. Zobaczcie sami jak zmieniały się kary za brak OC na przełomie lat:

Podsumowując…

 

Kary za brak OC nie są i nie były nigdy małe. Ważne, aby pamiętać o ubezpieczeniu OC pojazdu, którym jeździmy ponieważ kara za brak OC pojazdu osobowego to obecnie nawet 4 200 zł 🙁 Czy taka kara warta jest składki, którą wymaga od nas Towarzystwo Ubezpieczeniowe za ochronę? Raczej nie 🙂 Całkiem niedawno doszło również do zmiany przepisów, które umożliwiają poruszanie się pojazdem bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia OC. Przypominamy, że nie zwalnia nas to z obowiązku ubezpieczenia takiego pojazdu 🙂


Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu:

Zadzwoń:
tel. 883 987 838 (pn-pt 9:00-17:00)
tel. 727 912 313 (pn-pt 9:00-19:00, sb 10:00-17:00)