Polisolokaty – temat wiecznie żywy.

Pomimo prawnych zmian w temacie tzw. polisolokat (czyli polis na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi), jest on jednak ciągle żywy.

Polisolokaty były promowane przez Towarzystwa najczęściej jako produkty, na których można zarobić więcej niż na lokacie bankowej. Niestety jednak zdarzało się, że pomijana była tutaj kwestia bezpieczeństwa zgromadzonych środków. Inwestycje z wykorzystaniem produktów opartych na ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych obciążane były (i są nadal) mniejszym bądź większym ryzykiem. Niestety Doradcy nie zawsze o tym mówili (bądź nie chcieli mówić) a Klienci kuszeni perspektywą dużych zysków nie zawsze o tym słyszeli (bądź chcieli o tym słyszeć).

Opłaty likwidacyjne przy zamknięciu polisolokaty.

Kolejną kwestią różnie podnoszoną przez Sprzedawców (oraz różnie rozumianą przez Klientów) było występowanie tzw. opłat likwidacyjnych. Polisy na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi z założenia były, są i będą produktami oszczędnościowymi długoterminowymi, z sugerowanym okresem inwestycyjnym najczęściej 10-15 lat – w zależności od produktu i Towarzystwa.

Co zatem, gdy Klient chciałby wypłacić swoje pieniądze gromadzone na polisolokacie wcześniej? Owszem – jest to możliwe. Wiąże się jednak niestety z poniesieniem tzw. opłaty likwidacyjnej, uzależnionej od tego, jak długo Klient już z tego produktu korzysta. Im później Klient zdecydowałby się na wycofanie oszczędzanych środków, tym mniejszą opłatę likwidacyjną ponosi.

Wcześniejsza konstrukcja produktów zakładała niestety bardzo drastyczne wysokości opłat likwidacyjnych – nawet 100% zgromadzonych środków w przypadku rezygnacji przez Klienta w ciągu pierwszych 2 lat trwania polisy! Stosowane wówczas zapisy w umowach odnoszące się do opłat likwidacyjnych uznane zostały za tzw. klauzule abuzywne, niedozwolone polskim prawem i musiały zostać zmienione.

Obecnie Towarzystwa, które w swoich umowach z klientami wykorzystywały klauzule abuzywne, usunęły (lub też zobowiązały się do usunięcia) tychże zapisów i ich zmianę na bardziej korzystne dla Klientów.

Masz polisolokatę? Nie wiesz w jakiej jesteś sytuacji?

Oto schemat działania w 6 prostych krokach, po wykonaniu których Twoja sytuacja się rozjaśni:

  1. Odszukaj swoją pierwotną umowę wraz z Tabelą Opłat i Prowizji.
  2. Sprawdź od jak dawna jesteś jej posiadaczem?
  3. Ustal, czy Twoje Towarzystwo dokonało już zmian klauzul abuzywnych (np. czy dostałeś aneks zmieniający wysokość opłat likwidacyjnych).
  4. Jeżeli nie dostałeś nowego aneksu – skontaktuj się z Towarzystwem – lub łatwiej, z nami a bezpłatnie poradzimy Ci co, gdzie i jak wysłać 😉
  5. Jeżeli masz już nowy aneks – sprawdź na podstawie długości trwania obecnej polisy jaką zapłacisz opłatę w przypadku rezygnacji z produktu.
  6. Nie wiesz, czy opłata którą poniesiesz jest duża czy mała? Tutaj również bezpłatnie pomożemy Ci to ocenić.

Pozostaje jeszcze kwestia co dalej?

Ale to już temat na inny artykuł lub rozmowy indywidualne 🙂


Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu: